Kostaryka

Kostarykańskie kule pełne złota

0 270

Są perfekcyjnie wykonane, idealnie oszlifowane, geometrycznie doskonałe – zagadka tajemniczych kul, porozrzucanych po powierzchni Kostaryki, ekscytuje do dziś. Czym są tajemnicze kule i dlaczego wciąż skłócają naukowców?

Kostarykańskie kule

Kostarykańskie kule. Źródło: www.nautilus.org.pl

Rok 1940. United Fruit Company prowadzi kultywację lasów i trzęsawisk u stóp Cordillera Brunquera, po obu stronach Rio Diquis. Doris Zemurray Stone, pochodząca z Luizjany archeologi i etnograf, natrafia tam nagle na skupisko kamiennych kul. „Stanowią one kolejną zagadkę megalityczną” – zanotowała, tworząc obszerną dokumentację z epokowego odkrycia. Czym są tak naprawdę tajemnicze kule, odnalezione na Kostaryce?

Cud natury?

Część geologów jest zdania, że kamienne kule powstały w sposób naturalny. Mają być przepięknym przykładem możliwości współdziałania cząsteczek wulkanicznych i czasu. Wedle ich założeń, wiele milionów lat temu doszło do wybuchu kilku wielkich wulkanów jednocześnie. Gdy opadłe na ziemię cząsteczki lawy ostygły, stały się jądrami gigantycznych sfer, które narastały przez kolejne lata. Wszystko działo się na olbrzymim obszarze Ameryki Centralnej, co miałoby wyjaśniać ilość miejsc, w jakich znajdowały się kule.

Kamienne kule z Kostaryki

Kamienne kule z Kostaryki

Nie wyjaśnia jednak, dlaczego podobne kule znajdują również ludzie w innych miejscach świata, na przykład w europejskiej Bośni, czy na wyspie Czamp, leżącej tuż pod północnym biegunem. I dlaczego zastygłe cząsteczki magmowe miałyby się zmienić w granit? Z niego są bowiem wykonane niektóre kule, a podobno natura – choć zdolna – nie umiałaby dokonać aż takiego cudu.

Mapa kosmitów?

Pojawiły się również głosy, że kamienne kule nie pochodzą z naszej planety. A jeśli nawet pochodzą, to wykonano je na potrzeby przybyszów spoza Ziemi. Sami mieszkańcy Kostaryki nazywają je wszak „piłkami z nieba”. Zwolennikami tej teorii są: profesor Ivar Zapp oraz znany pisarz Erich von Daniken.

Tajemnicze kule z Kostaryki

Tajemnicze kule z Kostaryki

Inni badacze wskazują jednak, że mimo precyzyjnego ułożenia kul w olbrzymie figury geometryczne, nie są one dostatecznie dokładne, by mogły stanowić jakąkolwiek podpowiedź, czy współrzędną, dzięki której można by dokonywać pomiarów z większej odległości.

Mapa gwiazd?

Oczywiście, najbardziej powszechne jest przekonanie, że te wspaniałe kule zostały stworzone rękami ludzkimi. Można znaleźć wiele argumentów na poparcie owego poglądu, ale ma on również wiele braków. Cel realizacji przez ludzi takich kul również pozostaje zagadką. Pojawiło się na ten temat kilka tez.

Oto kilka z nich:

  1. kule pełniły rolę pieniądza
  2. kule stanowią odwzorowanie ówczesnego ułożenia gwiazd
  3. kule są symbolem słońca
  4. kule są wypełnione złotem (jak głosi legenda)
Kamienne kule

Kamienne kule

Żadnej z teorii nie da się w stu procentach potwierdzić. Wszystkie mają swoje braki (na przykład słońce przedstawiano na tamtych terenach jako dysk, a nie kulę), a ponieważ nie istnieje już lud, który mógłby nam wyjaśnić, jak udało się je wykonać oraz po co właściwie zadawano sobie tyle trudu, by to zrobić, musimy zadowolić się ciągłymi dociekaniami i niepewnymi przypuszczeniami. Podobno jednak sam widok tych olbrzymich, masywnych, kulistych brył, rozrzuconych po stokach wzgórz i rozstawionych wśród leśnej głuszy, jest niezapomnianym przeżyciem.

Jakie Waszym zdaniem jest pochodzenie tych zagadkowych kul? Polubcie artykuł i wypiszcie swoje propozycje w komentarzach.

Wybrane dla Ciebie

Najnowsze komentarze

Szukaj nas tutaj

Wprowadź swój adres email aby subskrybować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.