Jamajka

Jamajska majka

0 122

Jamajka to piękna, karaibska wyspa, położona w archipelagu Wielkich Antyli. Wszyscy turyści kojarzą ją głównie z Bobem Marleyem oraz marihuaną… To jednak nieprawda, że wszyscy mieszkańcy raczą się tym ziołem – wciąż jest ono nielegalne! Czas obalić pewne mity!

Jamajka

Dekryminalizacja

Rząd Jamajki prowadzi, co prawda, dosyć łagodną politykę wobec spraw tego narkotyku. Jednak nadal nie wolno posiadać jej wielkiej ilości, ani – absolutnie – prowadzić handlu. Jeśli jakieś elementy społeczne nie zgadzają się z tym zakazem, raczej robią to w ukryciu. Nikt z mieszkańców nie będzie absolutnie namawiał przyjezdnego do spróbowania czegoś, czego próbować nie chce. Nie musimy się więc niczego obawiać.

Jeszcze niedawno posiadanie marihuany było na Jamajce zupełnie nielegalne – dopiero 2 czerwca 2014 roku rząd ogłosił, że zastanawia się poważnie nad zniesieniem zupełnego zakazu. Ostatecznie zezwolono na posiadanie dwóch uncji tego narkotyku, co stanowi około pięćdziesiąt siedem gram. Dekryminalizacji dokonano miesiąc po wstępnej deklaracji.

Zaznaczono jednocześnie, że choć marihuany można używać w celach religijnych, medycznych i naukowych, nikt nikogo do tego nie zachęca. Mark Golding – Minister Sprawiedliwości Jamajki – powiedział, że nie są to absolutnie decyzje, które miałyby na celu promocję palenia marihuany, bądź też które mogłyby świadczyć o wyrażeniu poparcia dla takich działań.

Groźba kary

Może nie brzmi to złowieszczo dla Polaka – który za posiadanie marihuany poszedłby do więzienia – ale Jamajczykom mimo wszystko grozi kara za użytkowanie tego narkotyku. Jaka? Grzywna. Nie więzienie, ale jednak kara.

Nadal nielegalna

Dekryminalizacja marihuany nie oznacza wcale rozkwitu handlu narkotykami i możliwości zetknięcia się z nimi na każdym kroku. Jak przed chwilą wspomnieliśmy – posiadanie porcji większej, niż 2 uncje grozi wysoką grzywną. Podobna kara może spotkać osobę nią handlującą oraz uprawiającą ją. Dystrybucja i sprzedaż są bowiem nadal nielegalne! A zakaz takowy obowiązuje już od 1913 roku. Również jakikolwiek transport, czy wywóz jest już bezapelacyjnie wykluczony!

Wina turystów

Niestety, ale mit Jamajki jako kraju, gdzie marihuana jest swobodnie dostępna, szerzą na świecie głównie ci, którzy nigdy jej nie odwiedzili. Także pieniądze, które ustawicznie pozostawiają w tym kraju uczestniczy ziołowych eskapad, niekorzystnie wpływają na morale mieszkańców.

Jamajka jest naprawdę wspaniałym krajem i z pewnością dałaby sobie radę bez narkotykowego szumu. Rząd idzie na ustępstwa, ponieważ pragnie mieć dostęp do pieniędzy, jakie turyści pozostawiają na miejscu. Zyski w tej chwili są ukryte – wszak oficjalnie takiego procederu nie ma! Gdybyśmy wyjeżdżali tam dla piaszczystych plaż, przejrzystych wód i słońca – zamiast z ciekawości, czy uda się odwiedzić jakąś sekretną farmę – pomoglibyśmy zarówno mieszkańcom, jak i zwalczeniu nieprawdziwych plotek.

A czy ktoś z czytelników odwiedził kiedyś Jamajkę? Co sądzicie o dekryminalizacji marihuany? Zachęcamy do podzielenia się opinią z innymi!

Wybrane dla Ciebie

Najnowsze komentarze

Szukaj nas tutaj

Wprowadź swój adres email aby subskrybować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.