Jamajka

Jamajka – kraj (nie)bezpieczny?

0 1806

Jamajka to idealne miejsce na wakacje. Któż nie chciałby się wygrzewać w cieniu palm kokosowych, na słonecznej plaży o białym piasku, z przejrzystą wodą przed sobą i Błękitnymi Górami w tle? Każdy! Wszyscy turyści jednak powinni myśleć przede wszystkim o kwestiach własnego bezpieczeństwa. Czy na Jamajce może nam coś grozić?

Ryzykowne noce

Jamajka to piękny kraj, ale lepiej na siebie uważać po zmroku. Ogólnie rzecz biorąc, turyści są tam raczej bezpieczni. Jednak stolica państwa – Kingston – ilością zabójstw może przytłoczyć. Współczynnik morderstw w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest tam bardzo wysoki. Wobec tego lepiej uważać na siebie i wszędzie chodzić w towarzystwie. Szczególnie Downtown Kingston, dzielnica biedy, nie jest warta odwiedzenia i narażenia się na niepotrzebne ryzyko. New Kingston jest dużo bezpieczniejsze. Każdy mieszkaniec Europy będzie się czuł wspaniale – wygodnie jak w domu, a przy tym egzotycznie.

Downtown Kingston

Downtown Kingston

Te niebezpieczne tropiki

Jamajka to kraj cywilizowany, ale jednak tropikalny. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność, opuszczając komfortowe miasteczko i udając się w leśną gęstwinę. W mieście nic nam nie grozi – może tylko moskity trochę pogryzą. Za to możemy konsumować miejscowe jedzenie i cieszyć się niewiarygodnie czystą i pyszną wodą – również i tą prosto ze źródełka.

Jezdnie jak w Polsce

Drogi na Jamajce są w opłakanym stanie. Warto dopytać się dokładnie miejscowych, czy planowana przez nas trasa jest możliwa do przebycia. Bywa bowiem, że te krótsze są w gorszym stanie i warto nadłożyć czasu, ale dotrzeć bez większych problemów dłuższą. W porze deszczowej część dróg bywa nieprzejezdna z powodu zalania. Po ulewie prędzej można po nich przepłynąć, niż przejechać. Bierzmy to pod uwagę, planując wakacje.

Drogi na Jamajce

Drogi na Jamajce

Narkotyki?

Kraj ten każdemu kojarzy się przede wszystkim z Bobem Marleyem i marihuaną. Tymczasem posiadanie narkotyków, bądź też palenie ich w miejscach publicznych jest tam nielegalne. Podobnie jak handel nimi, a nawet używanie do prywatnych celów. Jeszcze w 1988 roku Jamajka podpisała Konwencję Narodów Zjednoczonych przeciwko nielegalnemu obrotowi środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi. Ekscesy zdarzają się w każdym kraju. Nie bójmy się jednak Jamajki, bowiem nie będziemy przebywać w żadnych oparach, nikt nas nie będzie do niczego zmuszał i nie będzie próbował niczego sprzedać.

Bob Marley

Bob Marley

Brak szczepień

Szczepić się nie musimy, bo i na nic nie zachorujemy. Możemy co najwyżej założyć czapkę na głowę i nasmarować się olejkiem do opalania, by słońce za bardzo nie spaliło nam skóry i nie wywołało udaru. Nie dopadną nas za to żadne tropikalne choroby, jednak jeśli chcemy czuć się w stu procentach bezpiecznie, warto zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby, czy durowi brzusznemu.

Bilans

Pozytywny. Jak wszędzie – jeśli będziemy uważać, to nic nam się nie stanie, a przepiękne widoki i atmosfera uczynią wyprawę niezapomnianą.

A może byłeś już na Jamajce i zwróciłbyś uwagę na coś jeszcze? Zachęcamy do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach oraz do udostępniania treści innym.

Wybrane dla Ciebie

Najnowsze komentarze

Szukaj nas tutaj

Wprowadź swój adres email aby subskrybować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.