Jamajka

Jamajka – dwa oblicza raju

0 1454

Jamajka to wyspa na Morzu Karaibskim, położona w archipelagu Wielkich Antyli. Miejsce odkryte przez Krzysztofa Kolumba w roku 1494, a po Hiszpanach przejęte przez Brytyjczyków. Głównie kojarzące się na całym świecie z muzyką reggae, rastamanami i Bobem Marleyem. Jakie jest naprawdę? Czy warto się tam wybrać?

Jamajka

Jamajka

Podobno Jamajka jest miejscem pełnym kontrastów. Z jednej strony cudowna plaża, gorące słońce, opalające równo na subtelny brąz, plaże o czystym piasku, po którym aż przyjemnie chodzić i palmy, oferujące lekki cień w upalne południe. Kraj, w którym można się zakochać i do którego chce się wracać wielokrotnie. A może nawet w nim zamieszkać?

Z drugiej strony pojawiają się opinie, że jest to państwo pełne walk gangów i wszędzie dostępnych narkotyków. Miejsce, które odzwierciedla najlepiej sama stolica – Kingston. Metropolia, gdzie wysokie, szklane biurowce i szykowne rezydencje, sąsiadują z rozwalającymi się chatkami dla ubogich.

Kraj optymistów

Mieszkańcy Jamajki

Mieszkańcy Jamajki

Jamajka to przede wszystkim cudowni ludzie. Nawet ci, którzy nie mają zbyt wiele, są pozytywnie nastawieni do świata. Być może wynika to z upalnego klimatu – mieszkańcy nie mają takich problemów, jak na przykład w Polsce, gdzie zima grozi utratą życia w wyniku zamarznięcia. Nie muszą się również borykać z brakiem słońca, a podobno to właśnie ono wpływa na dobry nastrój. Nawet bezdomni z łatwością sobie radzą, pomieszkując na ciepłej plaży. Bezrobotni zakładają własne biznesy, obsługując tłumnie przybywających turystów. Sprzedają pamiątki i owoce, oprowadzają przyjezdnych, pracują jako kierowcy… Przy tym do każdego przybysza podchodzą z wielką dozą uprzejmości i radości.

Mieszkanki Jamajki

Mieszkanki Jamajki

Kraj tolerancji

Mieszkańcy wyspy to prawdziwa mozaika kulturowa. Są potomkami Arabów, Afrykanów, Europejczyków i Indian. Z tego względu cechuje ich wielkie poszanowanie cudzej odmienności. Podobnie rzecz się ma ze sprawami religijnymi – na Jamajce mieszkają zielonoświątkowcy, protestanci, chrześcijanie i rastafarianie. Wyznawcy religii rastafari, która narodziła się właśnie na Jamajce, głoszą równość wszystkich ludzi. Nie tolerują wszelkich przejawów dyskryminacji oraz form zniewolenia. Poza tym nie spożywają narkotyków, alkoholu oraz mięs. Prawda, że wzniosłe? W dodatku narodowe motto Jamajczyków brzmi: „Z wielu narodów – jeden”.

Kraj pięknych widoków

Czy jest ktoś, kto nie miałby ochoty wybrać się na przykład w Góry Błękitne? Sama nazwa nasuwa przyjemne skojarzenia! Roztacza się z nich zapierający dech w piersiach widok na całą wyspę! Drogę w górę urozmaicą nam rosnące wszędzie orchidee (aż 60 gatunków), a nieopodal są wielkie, pachnące plantacje kawy.

Góry Błękitne - Jamajka

Góry Błękitne – Jamajka

Kraj wart odwiedzenia

Ciężko znaleźć osobę, która była na Jamajce i nie pragnie ponownie na nią wrócić. Większość turystów opowiada o nagłej miłości i zachwycie. Oczywiście, jak każde miejsce, tak i Jamajka ma swoje problemy. Jednak przeciętny turysta może się czuć na niej bezpieczny i do woli upajać czarem chwil.

Mieszkaniec Jamajki

Mieszkaniec Jamajki

A może ktoś z Was był na Jamajce i chce się podzielić z innymi swoimi wspomnieniami i uwagami? Zachęcamy do komentowania!

Wybrane dla Ciebie

Najnowsze komentarze

Szukaj nas tutaj

Wprowadź swój adres email aby subskrybować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.