Dominikana

Flora Dominikany

0 432

Szata roślinna Dominikany jest zróżnicowana, głównie ze względu na rzeźbę terenu. Wilgotne stoki gór i niziny są porośnięte wiecznie zielonymi lasami tropikalnymi. Wyróżnić tutaj można takie gatunki drzew, jak heban, czy mahoń. Znajduje się tutaj też palma królewska, która występuje też w regionach nadbrzeżnych.

Palma Królewska

Palma Królewska

Na zawietrznych stokach zaś lasy tropikalne, zrzucające liście w porze suchej. W lasach górskich, w przeważającej części lasach sosnowych i mieszanych, na uwagę zasługują epifity.

Epifity

Epifity

Im wyżej będziemy się wspinać, tym częściej uda nam się napotkać na swojej drodze tereny typowo sawannowe i pustynne. Lasy znajdują się głównie w zachodniej i północnej części kraju, podobnie, jak zarośla namorzynowe. Tereny leśne zajmują jednak tylko jedną czwartą powierzchni Dominikany. Aczkolwiek większa część szaty roślinnej została zniszczona na potrzeby zagospodarowania terenu pod uprawy rolnicze. Można więc tutaj natrafić na egzotyczną, typowo tropikalną roślinność, wśród jakiej przeważają liczne gaje bananowe, palmowe, sady cytrusowe, w tym ananasowe, a także plantacje: kawy, kakao, czy mango.

Gaj bananowy

Gaj bananowy

Mówiąc o dominikańskiej florze, nie można pominąć faktu, iż znajduje się tutaj ponad pięć tysięcy gatunków roślin, z jakich połowę stanowią endemity. Jest tu mnóstwo kwitnących kaktusów, krotonów o kolorowych liściach, a także hibiskusy obsypane kwiatami. Ponadto nie sposób nie zatrzymać się na chwilę i nie podziwiać kwitnących tutaj niezwykle bujnie bugenwilli, wszechobecnych żywopłotów z ketmii, czy czerwonych kwiatów Poinciana regia.

Poinciana regia

Poinciana regia

Wybrane dla Ciebie

Najnowsze komentarze

Szukaj nas tutaj

Wprowadź swój adres email aby subskrybować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.