Dominikana

Egzotyczna Dominikana – informacje o szczepieniach

0 2557

Dominikana to istny raj na ziemi. Kraj piaszczystych plaż, przejrzystych wód, urokliwych zakątków i uprzejmych ludzi. Niezliczone rzesze turystów rok w rok odwiedzają to piękne państwo – często bez żadnego przygotowania. Ty się przygotuj!

Teoretycznie, Dominikana jest krajem bezpiecznym, gdzie niewymagane są żadne dodatkowe szczepienia. Jednak – mimo że nie jest to obowiązkowe – warto dmuchać na zimne i zadbać o swoje zdrowie zawczasu.

Na jakie szczepionki się zdecydować, aby czuć się w stu procentach zabezpieczonym?

Malaria

Występuje na terenie całego kraju, za wyjątkiem miast Santo Domingo i Santiago. Znawcy wiedzą już, dlaczego zaczynamy od tej choroby – bo nie można się na nią zaszczepić! Malaria jest chorobą groźną dla życia, przenoszoną w sposób niemal niezauważalny, bo przez komara widliszka.

Komar widliszek

Komar widliszek

Przy tym jedynie odpowiednia profilaktyka może nas uchronić przed zarażeniem – należy więc zwrócić na nią szczególną uwagę! Wielu osobom zdaje się, że jeśli się zaszczepiły, nie muszą już na nic uważać – a to nieprawda! Dlatego warto najpierw wspomnieć o malarii.

Jak się zabezpieczyć przed malarią?

Unikając ukłuć tego zjadliwego owada! Warto ubierać ubrania z długimi rękawami i nogawkami – lepiej by były przewiewne, niż krótkie! Warto również pamiętać, że największa aktywność tego gatunku rozpoczyna się o nastaniu zmierzchu i trwa aż do wschodu słońca. Jeśli wówczas nie będziemy na zewnątrz, nic nam nie grozi. Powinniśmy również mieć przy sobie odpowiednie środki farmakologiczne, zabezpieczające przed chorobą. Są to:

  • atovaquone/proguanil,
  • doxycyclinum,
  • mefloquine
  • hloroquine.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B

Powinniśmy zdecydować się na te szczepienia, ponieważ choroby te są groźne dla zdrowia człowieka. Typ A może przebiegać bezobjawowo, bądź też mieć bardzo ciężki przebieg. Typ B jest sam w sobie bardzo niebezpieczny.

Zarazić możemy się przez kontakt z zakażoną wodą (w pierwszym przypadku), bądź też przez kontakt z wydzielinami zakażonych osób (w drugim przypadku). Wirusowym zapaleniem wątroby typu A jest zbyt łatwo się zakazić, by móc zbagatelizować tę chorobę. Drugi jej typ jest nieco bardziej zależny od naszego sposobu życia – decydowanie się na przypadkowe kontakty seksualne, bądź skaleczenia wymagające interwencji chirurga, mogą prowadzić do zakażenia.

Dur brzuszny

Wywołuje go pałeczka duru brzusznego – Salmonella typhi. Raczej nie można się nią zarazić poprzez kontakt z osobą chorą – łatwo jednak złapać tę chorobę wypijając skażoną wodę, lub zjadając skażoną potrawę.

Salmonella typhi

Salmonella typhi – pałeczka duru brzusznego

W przypadku Dominikany, warto zdać sobie sprawę, że woda z kranu jest niezdatna do picia! Koniecznie musimy zaopatrzyć się w wodę butelkowaną oraz unikać popijania zimnych drinków z lodem – lód to też woda! Ujemna temperatura nie niszczy bakterii!

Błonica

Jest chorobą, która najczęściej dotyka dzieci. Jeśli zamierzamy wybrać się w podróż wraz z potomstwem, koniecznie powinniśmy spytać lekarza o możliwość zaszczepienia dziecka! Ryzyko jest o tyle duże, że można się nią zarazić poprzez drogę kropelkową! Warto więc zaszczepić się i być spokojnym o swoje zdrowie.

Tężec

Choroba popularna również i w Polsce, stąd zwykle jesteśmy na nią zaszczepieni. Wypytajmy jednak lekarza o wszystko i uważajmy na siebie. Wszelkie rany – nawet drobne skaleczenia – muszą zostać odkażone!

Czy ktoś z Was był na Dominikanie? Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę? Polubcie tekst, udostępnijcie go znajomym i podzielcie się w komentarzach swoimi radami!

Wybrane dla Ciebie

Najnowsze komentarze

Szukaj nas tutaj

Wprowadź swój adres email aby subskrybować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.