Dominikana

Dwie pory roku na Dominikanie

0 31317

Dominikana jest wspaniałym krajem, leżącym na Morzu Karaibskim. Gaje palmowe, piaszczyste plaże, oblane krystalicznie czystą wodą, tropikalne lasy – nic dziwnego, że państwo wciąż zalewa fala zauroczonych turystów!

Punta Cana

Punta Cana

Dominikana jest drugim co do wielkości państwem na Morzu Karaibskim. Leży po wschodniej stronie wyspy Haiti. Turystyka jest jednym z głównych źródeł dochodu tej tropikalnej republiki. Wielkie kurorty w Punta Cana i Puerta Plata są przez nich dosłownie oblegane. Te dwa regiony wypoczynkowe są bowiem uważane za najpiękniejsze na całych Karaibach.

Kiedy jechać?

Wielu potencjalnych turystów zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas, by odwiedzić Dominikanę? Praktycznie zawsze! Cztery pory roku w tamtejszym klimacie oznacza tak naprawdę dwie pory – słoneczną i deszczową. Temperatura jednak przez niemal cały rok oscyluje w granicach trzydziestu stopni Celsjusza. To wspaniała informacja dla wszystkich, którzy planują wyjazdy, a nie wiedzą, kiedy dostaną urlopy. Obmywająca wyspę woda jest przyjemnie ciepła, podobnie jak nagrzany piasek.

Puerta Plata

Puerta Plata

Pełnia słońca

Znawcy zalecają jednak, żeby na podróże wybierać miesiące pomiędzy grudniem, a kwietniem. Wtedy jest zwykle najcieplej i najładniej, ale to środek tamtejszego sezonu, więc należy się liczyć z obecnością bardzo wielu turystów. Teoretycznie przez resztę miesięcy może być nieco deszczowo, gdyż Dominikana leży w klimacie zwrotnikowym gorącym, z dwoma porami deszczowymi.

Pora deszczowa

Na Dominikanie dwa razy w roku występuje pora deszczowa. Ma miejsce w okresie od  maja do sierpnia oraz od listopada do grudnia. Teoretycznie nie jest to zbyt sprzyjający czas na wyprawę, ponieważ wówczas mogą zdarzać się nawet huragany. Teoretycznie –  bowiem wielu ludzi właśnie w te miesiące odwiedza Karaiby i nie narzeka na pogodę. Takie osoby są za to zadowolone z mniejszej ilości przyjezdnych – tłok niekiedy denerwuje, a przecież każdy pragnie wypocząć.

Rezerwat wodny na Dominikanie

Rezerwat wodny na Dominikanie

Półgodzinne oberwanie chmury

Dokładnie tak. Ulewy, mające miejsce w porach deszczowych nie są wcale tragiczne. Trwają zwykle pół godziny, bądź też godzinę, pozostawiają po sobie czyste, rześkie i odświeżone powietrze, a następnie… wychodzi słońce. Deszczyk sprawia również, że powietrze nie jest suche (lepiej się nim oddycha) i robi się nieco chłodniejsze. Przy czym słowo chłodniej oznacza tu temperaturę około dwudziestu pięciu/dwudziestu ośmiu stopni Celsjusza. W Polsce to pełnia lata :)

Najlepiej zimą

Kiedy w Polsce panują mrozy i śniegi, możemy zafundować sobie przyjemny i ciepły weekend na Dominikanie. Z pewnością naładujemy akumulatory na kolejne chłodne miesiące i wrócimy wypoczęci, i opaleni. A z wycieczki również będziemy bardziej zadowoleni – upały panujące na Dominikanie latem dla niektórych są zbyt duże. Przelot w zimie to gwarancja idealnych warunków pogodowych.

A może ktoś z Was już odwiedził Dominikanę? Jaka była pogoda? Jakie miesiące są Waszym zdaniem najlepsze na wyjazd? Podzielcie się swoimi wrażeniami. Czekamy na Wasze uwagi i komentarze. Zachęcamy również do polubienia artykułu.

Wybrane dla Ciebie

Najnowsze komentarze

Szukaj nas tutaj

Wprowadź swój adres email aby subskrybować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.