Czeskie Góry

Czeski Erebor

0 495

Kto widział na ekranie tolkienowskie miasta wykute w skale – jak Erebor, czy Moria – ten zapewne nieraz wzdychał, że nie może zobaczyć ich na żywo. Realnym przykładem zręczności ludzkich rąk może być Petra, ale do Jordanii (a tam się znajduje) jest bardzo daleko. Nie wszyscy jednak wiedzą, że niegorsze cuda możemy obejrzeć niedaleko naszej południowo-zachodniej granicy. W Czechach!

Skalne Miasto w Czechach

Skalne Miasto w Czechach

Skalne Miasto podzielone jest na dwie części – Teplickie Skały i Adrszpaskie Skały. Znajdują się w Czechach, w Sudetach Środkowych, półtorej godziny autem od polskiej Szklarskiej Poręby. To przepiękne miejsce, do którego można się udać na miłą, co najmniej jednodniową wycieczkę. Dlaczego warto?

Skalne olbrzymy

Wędrówka pośród skał dla niektórych nie będzie niczym szczególnym. Innych zachwyci – bo to nie zwykłe zwały gruzu, ani sterta kamieni, tylko wielkie, masywne skały, poprzecinane schodami i ścieżkami. Pełne malowniczych bram rodem z filmów fantasy. Człowiek czuje się przy nich po prostu malutki.

Skały przypominają siedziby dawnych ludzi, porosłe mchem i ukryte w gąszczach bujnej roślinności. Sąsiadujące ze ścieżkami turystycznymi (jakże maleńkimi w tym całym ogromie) kamienie przybrały, dzięki wielowiekowej erozji, fantazyjne formy. Noszą często imiona postaci, bądź rzeczy, które przypominają – zupełnie jak polska Skała Heraklesa. Jest więc Głowa Cukru, Starosta i Starościna, są i Kochankowie

Głowa Cukru - Skalne Miasto, Czechy

Głowa Cukru – Skalne Miasto, Czechy

Skały Adrszpaskie

Ulokowane są w północno-zachodniej części masywu, niedaleko wsi Adrszpach. Objęte są rezerwatem przyrody i nieco bardziej znane od swoich teplickich braci. Jeśli zdecydujemy się na wycieczkę, na pewno nie będziemy się nudzić – czas umili nam kilka tysięcy (!) dostępnych tras wspinaczkowych.

Skały Adrszpaskie

Skały Adrszpaskie

Liczne jeziora stworzyły również możliwość odbywania podróży łodziami – wielkimi i kilkunastoosobowymi. Cudowne krajobrazy, jakie będziemy mogli podziwiać wokoło sfinalizuje widok Wielkiego Wodospadu Metui – jednej z najczystszych rzek w całych Czechach. Warto wyobrazić sobie wtedy, że rzeka Metuje w pierwszej połowie XIX wieku zalała cały ten teren. Wysokość jej wód wlała się w Skalne Miasto na wysokość dwóch metrów.

Wielki Wodospad Metui

Wielki Wodospad Metui

Skały Teplickie

Są terenem nieco rozleglejszym i bardziej dzikim od Skał Adrszpaskich. Leżą na terenie, który wynosi około 1800 hektarów. Tworzą długie, uskokowe mury, pomiędzy którymi znajdują się płaskie kaniony, a w nich turystyczne szlaki.

Skały Teplickie

Skały Teplickie

Niezwykły widok przedstawiają sobą samotne, wolno stojące skalne wieże, dochodzące nawet do 100 metrów wysokości. Formacje skalne są ponazywane zgodnie ze swoim wyglądem, a przypomina on głównie wieże i baszty. W tej części Skalnego Miasta znajduje się jego najbardziej znany symbol – Skalna Korona.

Skalna Korona

Skalna Korona

Koniec jednego ze szlaków kończy się w malowniczych Zaświatach. Jeśli wyruszamy na wycieczkę w lecie, warto wziąć na siebie choćby cienką narzutkę – w jego najciemniejszym miejscu, zwanym Sybir (nazwa mówi sama za siebie) często nawet w czerwcu leży jeszcze śnieg.

Kto odwiedził już to miejsce i zechce podzielić się swoimi wspomnieniami z innymi? Czekamy na komentarze! Polubcie i udostępniajcie – niech wszyscy się dowiedzą, jaki skarb kryje się tuż za Polską granicą.

Wybrane dla Ciebie

Najnowsze komentarze

Szukaj nas tutaj

Wprowadź swój adres email aby subskrybować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.